کیفریموضوعات حقوقی

بعد سرقت موبایل چکار کنم؟ مراحل تعقیب قضایی و پیدا کردن موبایل

بدون شک سرقت موبایل و سایر اقلام از این قبیل یکی از بدترین وقایعی است که می تواند برای یک نفر رخ دهد اما پس از به سرقت رفتن تلفن همراه چه اقداماتی ضروری است تا انجام دهیم؟

حفظ خونسردی

شاید این جمله در چنین شرایطی کمی کلیشه ای به نظر برسد، اما واقعیت امر این است که اولین و مهم ترین چیزی که در اینگونه شرایط نیاز دارید حفظ خونسردی و آرامش خود است تا ذهن شما آماده انجام اقدامات بعدی با تمرکز بیشتری شود.

اگر سرقت موبایل شما به عنف به سرقت رفته یا به اصطلاح مورد خفت گیری واقع شدید، هرچه سریع تر به محلی امن مثل مغازه های اطراف پناه ببرید.

تماس با پلیس

پس از اینکه مکانی امن پیدا کردید هرچه سریع تر به تلفن دسترسی پیدا کنید و به پلیس اطلاع دهید.

دقت داشته باشید که وقتی با پلیس تماس گرفتید پس از اینکه شما آدرس محل سرقت را اطلاع دادید، حتما ذکر بکنید که برای امنیت بیشتر در محل دیگری مستقر هستم و آدرس آنجارا هم حتما متذکر شوید.

پس از حضور مأمور پلیس در محل از شما شرح واقعه خواسته می شود و باید ریز به ریز آنچه که اتفاق افتاده را شرح دهید.

همچنین اگر کسی به عنوان شاهد در لحظه سرقت حضور داشت، حتماً نام و نام خانوادگی او به همراه شمراه همراه او را گرفته تا به پلیس بدهید و فرد به عنوان شاهد در پرونده شکایت شما ثبت شود.

پس ازینکه مأمور نیروی انتظامی صورت جلسه سرقت را مکتوب کرد به شما آدرس کلانتری محل جرم را می دهد تا در وقت معین به محل کلانتری رفته و شکایت خود را کامل کنید.

 

دو راه شکایت

پس از اینکه صورت جلسه توسط مأمور نیروی انتظامی مکتوب شد شما دو راه برای شکایت خود دارید:

  • شکایت از طریق کلانتری

در اسرع وقت با کارتن گوشی خود که کد منحصر به فرد IMEI موبایل شما روی آن قرار دارد به همراه کارت ملی خود به کلانتری محل وقوع جرم که پیشتر به شما توسط مأمور نیروی انتظامی اعلام شده بود مراجعه کنید.

در کلانتری نیز فرمی به شما ارائه خواهد شد که سوالاتی تکمیلی از شما در خصوص جزئیات سرقت رخ داده خواسته می شود و سعی کنید با تمام جزئیات به سوالات پاسخ دهید.

در اینجا بسته به نوع سرقتی که واقع شده ۲ راه پیش رو دارید: اگر سرقت شما به صورت اصطلاحی قاپیدن از دست شما باشد، تا همین مرحله کفایت می کند و مراتب رسیدگی و پیگیری و تعقیب مجرمین توسط نیروی انتظامی دنبال می شود.

اما اگر سرقت موبایل شما به عنف صورت گرفته باشد یا به تعبیر ساده تر مورد خفت گیری واقع شوید،علاوه بر مرحله تنظیم شکایت نامه در کلانتری، با دادن نامه ای از سمت همان کلانتری و امضای رئیس کلانتری شما به پلیس آگاهی ارجاع داده می شوید تا مراتب تعقیب با شدت بیشتری دنبال شود.

پس از مراجعه به پلیس آگاهی، به قسمت جرایم به عنف رفته و در آنجا پس از دادن نامه مذکور، فرم هایی به شما داده می شود تا مجدداً تشکیل پرونده ای در پلیس آگاهی داشته باشید.

  • شکایت از طریق دادسرا

راه دیگری که می توانید شکایت خود را پیش بگیرید، شکایت از طریق دادسرا می باشد.

در این طریق هم مجدداً به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرده و اقدام به تشکیل پرونده و تنظیم شکایت نامه کرده و روند تعقیب پس از آن با همکاری پلیس ادامه خواهد یافت.

تفاوت این دو راه در چیست؟ عملاً شاید آنچنان فرقی در نتیجه کار نداشته باشد چراکه سرانجام تعقیب جرم با مامورین نیروی انتظامی است. فقط وقتی شما از طریق دادسرا شکایت می کنید، توسط بازپرس دستوری مبنی بر تعقیب به پلیس نیروی انتظامی داده می شود در حالیکه اگر از طریق کلانتری شکایت کنید، خود پلیس تحقیقات را شروع کرده و شکایت شما را نیز به دادسرا منتقل خواهد نمود.

تفاوت دیگر هم بحث هزینه هاست؛ که شما از راه شکایت از طریق کلانتری فقط هزینه خرید پوشه و تعدادی فتوکپی را بر دوش دارید ولی شکایت از طریق دادسرا همراه است با باطل کردن تمبر که مبلغی آن بیشتر است.

سوزاندن سیمکارت

مهم ترین کاری که پس از تکمیل پروسه شکایت خود باید انجام بدهید، سوزاندن سیم کارت درون موبایل سرقتی است.

چراکه اگر این کار را انجام ندهید باید بدانید که اگر فردا روزی و به هر دلیلی با سیمکارت متعلق به شما که حال در دست مجرمین است، جرمی صورت گرفت، شما باید پاسخگو باشید.

ثبت نام در سامانه همیاب

حال اولین اقدامی که خودتان باید برای پیدا کردن موبایل سرقتی تان انجام دهید، ثبت نام در سامانه ردیابی همیاب ۲۴ است.

در این سیستم با ثبت کد منحصر به فرد IMEI موبایل خود در سامانه و تکمیل کردن بخشی از طلاعات، موبایل سرقتی شما در رادار ردیابی قرار می گیرد و به محض اینکه سیمکارتی جدید روی گوشی شما گذاشته شود و موبایل روشن شود، موبایل شما ردیابی و بصورت خودکار اطلاع این موضوع، هم به پلیس داده می شود و هم به شما. فقط بایستی مبلغی اندک به ازای هر دوره ردیابی پرداخت کنید.

ورود به سامانه همیاب

ردیابی در همان لحظه سرقت

اگر از موبایل های جدیدی استفاده می کنید که به راحتی باتری از بدنه موبایل جدا نمی شود، همیشه به یاد داشته باشید که اجازه دهید داده های همراه یا همان اینترنت گوشی شما بیرون از منزل فعال باشد.

همچنین مویابل های جدید از سیستم های متفاوتی برای ردیابی استفاده می کنند به عنوان مثال سیستم find my samsung در موبایل های سامسونگ و سیستم های متفاوت دیگر در برند های نختلف که هر کدام را باتوجه به دستورات العمل های لازم حتما و حتما فعال کنید.

اگر حساب های مورد نیاز ردیابی موبایل خود را فعال کرده باشید و بعد از دزدیده شدن موبایل شما اینترنت موبایل فعال باشد قادر به ردیابی لحظه ای موبایل خود هستید و با همکاری پلیس می توانید هرچه سریع تر سارق را دستگیر کنید.

چند توصیه برای پیشگیری

همیشه واضح و روشن است که پیشیگیری بهتر از درمان است؛ فلذا با رعایت یکسری نکات می توانید شانس از دست دادن مویابل خود را کاهش دهید:

  • حساب های ردیابی موبایل خود را فعال کنید (با آموزش های موجود در اینترنت) و به هنگام خروج از منزل و یا حضور در مکان های خلوت یا خیلی شلوغ اینترنت خود را فعال بگذراید.
  • سعی کنید همیشه مراقب صدای موتور باشید و به محض شنیدن صدای موتور حواست خود را بیشتر جمع کنید و اطراف را همیشه زیر نظر داشته باشید. شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی اغلب موبایل دزدی از غفلت صاحب آن ناشی می شود.
  • محل هایی که خلوت هستند و نور بسیار کمی وجود دارد را برای نشستن و یا انتظار کشیدن استفاده نکنید.
  • هنگام کار با موبایل خود در خیابان با دو دست همزمان گوشی خود را گرفته تا تسلط بیشتری بر موبایل داشته باشید.
  • سعی کنید حتی المقدور از هدفون در مکان عمومی استفاده نکنید چرا که باعث از دست دادن یک حس شما به صورت کامل می شود و همین موضوع فرصتی می شود برای سارقین.

دقت داشته باشید که در اغلب موارد سارقین قبل از قاپیدن موبایل شما به مدت چند لحظه شما را تحت نظر دارند. پس همیشه سعی کنید در آن چند لحظه طوری به نظر برسید که سوژه ای سخت محسوب شوید با رعایت چند نکته ای که گفته شد.

فراموش نشود که همیشه پشتیبانی (بک آپ) از اطلاعات داخل موبایل خود داشته باشید تا در صورت چنین اتفاقاتی حداقل اطلاعات خود را از دست ندهید.

در نهایت واقعیتی که باید با آن رو به رو شوید این است که اگر سارق موبایلتان تازه کار باشد شک نداشته باشید بزودی موبایل شما پیدا خواهد شد اما اگر سارقین موبایل شما باندی حرفه ای و تخصص این کار را داشته باشند، شانس پیدا شدن موبایل شما به مراتب کمتر است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن