خانوادهموضوعات حقوقی

قانون ۱۱۰ سکه مهریه و حکم جلب

قانون ۱۱۰ سکه برای مهریه چیست؟ حکم جلب را در چه صورتی میتوان گرفت؟ قانون جدید چه میگوید؟

این سوال برای آن دسته از افرادی که قصد گرفتن مهریه خود را دارند یا در شرف ازدواج هستند ممکن است به وجود آید و شاید عبارات «۱۱۰ سکه» و نیز «قانون جدید مهریه» به گوش شما هم خورده باشد اما داستان از چه قرار است..

به زبان ساده «بر اساس قانون جدید اجرای محکومیت های مالی» شرط گرفتن تمام مهریه از سوی زن در صورتی که مهریه او بیش از ۱۱۰ سکه باشد، آن است که اثبات کند مرد توان پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه را دارد و در صورتی که مرد فقط ۱۱۰ سکه را بتواند بپردازد و نه بیشتر از آن ، دیگر نمیتوان از حبس به عنوان اهرم فشار برای پرداخت مابقی مهریه استفاده کرد.

عندالمطالبه یا عندالاستطاعه؟! تفاوت چیست؟ 

عندالمطالبه : در این نوع مهریه، هر زمان که زن مهریه خود را مطالبه کند، مرد موظف به پرداخت آن است. این نوع مهریه کاملاً به نفع زن بوده و می‌تواند امنیت مالی خوبی را برای او به همراه داشته باشد. نحوه وصول در این نوع مهریه با سرعت بیشتری همراه است.

عندالاستطاعه : در این نوع از مهریه، پرداخت آن از طرف مرد به ‌شرط وجود توانایی مالی است و اصل بر این است که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه به ‌صورت کامل را ندارد. اما اگر زن بتواند توانایی مالی مرد را ثابت کند، می‌تواند تمام مهریه خود را به‌صورت کامل و در اسرع وقت دریافت نماید.

پس حتی در صورتی که تمام مهریه زن عندالمطالبه باشد باید در نظر داشت که طبق قانون جدید میزان عندالمطالبه بودن فقط تا ۱۱۰ سکه است و حکم جلب نیز برای کمتر از ۱۱۰ سکه؛

در همه این موارد در صورتی که اثبات شود مرد توان پرداخت مهریه را ندارد و حکم اعسار «عدم توان پرداخت مالی» را از دادگاه بگیرد حکم جلب لغو ، مهریه تقسیط شده و تا ۱۱۰ سکه بیشتر نیز تقسیط نخواهد شد.

البته باید توجه داشت از آن پس هر زمان مرد توان پرداخت پیدا کند میتوان برای گرفتن مهریه اقدام کرد.

با توجه به اینکه فرار برای عدم پرداخت مهریه نیز از روش های مختلف امروزه زیاد استفاده میشود در صورت اثبات فرار از پرداخت نیز میتوان حکم اعسار را لغو کرد. (البته این موضوع به صورت کلی کمی دشوار است)

پس تعیین مهریه بیش از ۱۱۰ سکه نیز اشتباه نیست و در صورتی که اثبات شود مرد توان پرداخت دارد میتوان تمام مهریه را از او گرفت حتی اگر این عدد برابر سال تولد شما باشد.

آیا تمکین در مهریه موثر است؟ تمکین چیست؟

اگر زنی خانه شوهرش را بدون اجازه و اطلاع او ترک کند و مدتی در خانه شخص دیگری باشد، عدم تمکین کرده است اما باید توجه داشت که عدم تمکین در مهریه تاثیری ندارد. «برخلاف نفقه که در آن عدم تمکین موثر است و مرد می تواند نفقه را پرداخت نکند»

آیا فوت مرد در مهریه تاثیر دارد؟

بعد از مرگ همسر، مهریه با توجه به اینکه جزء طلب های ممتاز شخص فوت شده به حساب می آید در صدر بدهی های فرد فوت شده قرارگرفته و بدون توجه به سایر بدهی ها در اولین اقدام با توجه به دارایی و یا اموال توقیف شده به زن پرداخت میشود.

اگر مرد بخواهد طلاق بگیرد مهریه چه میشود؟

اگر مرد دادخواست طلاق را به دادگاه تقدیم نماید باید کل مهریه زوجه را پرداخت کند. البته در مواردی ممکن است که مرد بدون مهریه طلاق دهد که این موارد محدود است و به طوری کلی باید مهریه پرداخت شود.

  1. طبق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی هر گاه عقد ازدواج «دائم یا موقت» بین زوجین به دلیلی باطل بوده باشد و بین آن ها عمل زناشویی واقع نشده باشد زن حق مهر ندارد.
  2. طبق ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین، فسخ گردد و بین آن ها عمل زناشویی واقع نشده باشد زن مستحق مهر نخواهد بود.

در دو صورت خاص نیز زن تنها مستحق نصف مهریه خواهد بود:

  1. در هنگام طلاق دختر باکره باشد.
  2. در صورتی که مرد توانایی برقراری رابطه زناشویی را نداشته باشد. «اصطلاحا عنن»

مهریه در طلاق از طرف زن چگونه است؟

در طلاق از طرف زن او قبول میکند در قبال مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد و این مال در اغلب موارد مقداری از مهریه زن می باشد که آن را به مرد میبخشد اصطلاحا بذل میکند.«طلاق خلع و مبارات»

مهریه در طلاق توافقی چه میشود؟

پیش تر در مطلبی که در مورد طلاق توافقی منتشر شد به صورت مفصل توضیح دادیم که در این نوع طلاق با توجه به ماهیت آن همه چیز به توافق دو طرف بستگی دارد و هر آنچه بر آن توافق شود همان از سوی دادگاه نیز پذرفته خواهد شد.

در نهایت باید توجه داشت که مهریه یک حق است که به محض جاری شدن عقد به زن تعلق میگیرد و بلافاصله پس از عقد میتواند مهریه خود را درخواست کند.

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی در این باره میگوید: «به ‌مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن